Daniel Synowiec urodził się w 1976 roku w Wiedniu (Austria), gdzie w średniej szkole muzycznej uczył się gry na fortepianie. Dyplom oraz świadectwo maturalne uzyskał z wyróżnieniem. W Koszalinie odbył pięcioletnie studium dla dyrygentów chórów polonijnych, organizowane w miesiącach letnich przez „Wspólnotę Polską” (klasa dyrygowania prof. Wioletty Bieleckiej), uzyskując dyplom z wyróżnieniem.
W latach 2004 – 2009 studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na Wydziale Edukacji Muzycznej – specjalizacja dyrygentura chóralna – w klasie dyrygowania prof. Sławka A. Wróblewskiego. Dyplom oraz tytuł magistra sztuki również uzyskał z wyróżnieniem. W roku 2007 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Przez okres 7 lat dyrygował Chórem Polonii Wiedeńskiej „Gaudete", z którym wystąpił 130 razy w kraju i za granicą.
Należy do grona muzyków prowadzących Ogólnopolskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne na terenie całej Polski (Warszawa, Kraków, Olsztyn, Częstochowa, Konin i inne) W 2009 roku został dyrygentem Chóru Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W latach 2010 - 2011 był kierownikiem artystycznym zespołu wokalnego „Vocafonia", działającego przy Towarzystwie Naukowym Warszawskim. Wielokrotnie prowadził międzynarodowe warsztaty chóralne organizowane w Polsce z dotacji UE. W latach 2017 - 2020 uczył emisji głosu z metodyką nauczania śpiewu na Wydziale Dyrygentury i Wokalistyki Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zajmuje się również tłumaczeniem podręczników, tekstów pieśni i innych dzieł muzycznych z języka niemieckiego na polski. Wśród nagrań jakich dokonał jako dyrygent znajdują się między innymi „Kolędy i Pastorałki” (z Chórem Polonii Wiedeńskiej), „Aleć nade mna Wenus – świecka polifonia renesansu” (z zespołem wokalnym "Vocafonia") oraz „Pulchra quia simplex" (z Chórem WUM).